Astronomia

Astronauci

Ciekawostka

Słowo astronauta oznacza po łacińsku "gwiezdny żeglarz".

Astronauci Mercury

Astronauci Mercury

Pierwszych siedmiu astronautów wybranych do programu Mercury to: (przedni rząd, od lewej do prawej) Walter M. Schirra, Jr., Donald K. Slayton, John H. Glenn, Jr. i M. Scott Carpenter, (tylny rząd, od lewej do prawej) Alan B. Shepard, Jr., Virgil I. Grissom i L. Gordon Cooper.

NASA Photo ID: S62-08744

Co dwa lata, NASA musi podjąć trudną decyzję w wyborze nowych członków do korpusów astronautów. Z tysięcy aplikacji wysyłanych z całego świata, NASA wybiera około 100 osób, które udają się do Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston w Teksasie na tydzień rozmów, badań medycznych i wprowadzenia. 100 kandydatów na kosmonautów przechodzi rozmowy kwalifikacyjne prowadzone przez Astronaut Selection Board. Komisja ta poszukuje osób które mają doświadczenie i potencjał, osób które są zmotywowane i mają zdolność do pracy jako część zespołu oraz osób które są komunikatywne. Kandydaci muszą być zdolni do przystosowania się i rozumieć, że aby zostać astronautą wymagany jest olbrzymi nakład pracy. Wielu kandydatów wycofuje swoje aplikacje po tym, jak uświadamiają sobie czas i niebezpieczeństwo związane z pracą kosmonauty.

Przyszli kandydaci na kosmonautów muszą podjąć zaangażowanie wcześnie w swoich karierach akademickich, aby zdobyć kwalifikacje konieczne do przystąpienia do programu astronautów. Ważne jest, żeby uczeń szkoły średniej wypadł jak najlepiej na standaryzowanych testach, takich jak matura, tak by został przyjęty na akredytowaną uczelnię. Minimalnym wymaganym stopniem naukowym jest licencjat z akredytowanej uczelni, a następnie co najmniej trzy lata doświadczenia zawodowego. Jednakże większość kosmonautów kontynuuje zdobywanie zaawansowanych stopni naukowych.

Kiedy są na uczelni, przyszli kandydaci powinni koncentrować się na nauce technologii, matematyki i dziedzin nauk ścisłych. Aplikant powinien także podjąć wysiłki w celu zdobycia dodatkowego doświadczenia, poprzez staż w pokrewnej dziedzinie. Jeśli celem kandydata jest zostanie pilotem/dowódcą w programie astronautów, to musi on zarejestrować co najmniej 1000 godzin czasu lotu dowodząc samolotem odrzutowym, zanim komisja rekrutacyjna rozważy jego kandydaturę. Komisja rekrutacyjna wysyła listę ostatecznych kandydatów do administratora NASA. Administrator podejmuje decyzję, kto rzeczywiście dołączy do programu. Co dwa lata, około dwadzieścia osób jest wybieranych do wypełnienia wolnych posad w korpusach astronautów. Zazwyczaj kosmonauci są uprawnieni do zadania lotniczego rok po ukończeniu podstawowego szkolenia.

Podwodny zbiornik w Centrum Kosmicznym Johnsona

Ćwiczenia w podwodnym zbiorniku

Astronauta Bruce McCandless II (po lewej) oraz specjalista misji Kathryn Sullivan praktykują procedury EVA dla wdrożenia Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Podwodny zbiornik w Centrum Kosmicznym Johnsona pozwala kosmonautom ćwiczyć procedury w środowisku podobnym do nieważkości. Nurkowie zapewniają, że astronauci nie zaplątają ich przewodów powietrznych, ale nie pomagają im w ich właściwych zadaniach. Chociaż plan misji nie przewidywał EVA, kosmonauci praktykowali na wszelki wypadek, gdyby coś poszło nie tak przy wdrażaniu. Na szczęście wdrożenie poszło gładko i astronauci nie musieli opuszczać wahadłowca.

NASA Photo ID: S90-30524

Kathryn Sullivan
Kathryn Sullivan

Szkolenie astronautów

Szkolenie odbywa się w Centrum Lotów Kosmicznych imienia Lyndona B. Johnsona w Houston w Teksasie. Kosmonauci nowicjusze są szkoleni w zakresie bezpieczeństwa lotniczego, co obejmuje katapultowanie, skok ze spadochronem oraz instrukcje przetrwania. Specjaliści misji i piloci szkoleni są w samolocie T-38 w celu zdobycia dla nich doświadczenia w samolocie o wysokich osiągach. Samolot Gulfstream II, który został zmodyfikowany, aby symulować obsługiwanie wahadłowca, również używany jest do treningu kosmonautów pilotów. Astronauci otrzymują szereg podstawowych kursów z zakresu nauk ścisłych, matematyki i technologii. Astronauci przechodzą trening w modelu promu kosmicznego. Każdy z nich musi także nauczyć się funkcjonować w stanie nieważkości i prawdopodobnie nawet nauczyć się wykonywać spacer kosmiczny. Po podstawowym programie szkoleniowym następuje zaawansowany trening. Zawiera on szesnaście różnych kursów pokrywających wszystkie powiązane z wahadłowcem wymogi szkoleniowe załogi. Szkolenie zaawansowane trwa nadal nawet po tym, jak załodze zostało przydzielone zadanie lotnicze. Zaczynając około dziesięć tygodni przed misją, załoga kosmonautów rozpoczyna symulować misję z zespołem kontroli lotów na Ziemi, który będzie im asystować podczas ich lotu.

Zadania astronautów

Dowódca

Często dowódca jest również pilotem wahadłowca. Dowódcy są odpowiedzialni za pojazd, załogę, powodzenie misji oraz bezpieczeństwo.

Pilot

Pilot wahadłowca jest drugi w dowodzeniu. Podstawowym obowiązkiem pilota jest kontrola i operowanie promem. Piloci asystują dowódcy wahadłowca według potrzeby. Piloci promu w Stanach Zjednoczonych muszą być obywatelami tego państwa.

Symulacja lotu wahadłowcem kosmicznym

Symulacja lotu wahadłowcem kosmicznym

Za sterami Shuttle Mission Simulation znajdują się dowódca STS-5 Vance D. Brand (po lewej) i pilot Robert F. Overmeyer. Obaj astronauci mają swoje niebieskie kombinezony używane w locie.

NASA Photo ID: S82-26877

Specjalista misji

Specjaliści misji są odpowiedzialni za koordynację wszystkich działań na pokładzie. Specjaliści misji wykonują eksperymenty na pokładzie, spacery kosmiczne oraz zajmują się ładunkiem. Specjaliści misji w Stanach Zjednoczonych muszą być obywatelami tego państwa.

Specjalista misji Ron Parise

Specjalista misji Ron Parise operujący Astro-2

Specjalista misji Ron Parise jest pokazany tutaj w przerwie podczas obserwacji Jowisza przez Astro-2 w trakcie misji wahadłowca STS-67. Dr Parise jest astronomem, który został wybrany przez NASA jako specjalista misji dla dwóch misji Astro. Było to o wiele łatwiejsze dla NASA, aby wyszkolić astronoma jako astronautę do obsługiwania trzech teleskopów ultrafioletowych w pakiecie Astro, niż wyszkolić astronautę jako astronoma.

NASA Photo ID: STS067-304-017

Specjalista ładunku

Specjaliści ładunku są profesjonalistami z dziedzin nauk fizycznych lub przyrodniczych albo są wysoko wykwalifikowanymi technikami, którzy mogą operować wyposażeniem ładunkowym wahadłowca. Specjaliści ładunku są wybierani przez klienta lub sponsora ładunku. Szkolenie dla specjalisty ładunku może rozpocząć się nawet dwa lata przed planowanym lotem, w zależności od zadania, które będzie musiał wykonywać.

Dowódca ładunku Tamara E. Jernigan jest pokazana tutaj podczas ćwiczeń operowania systemem zdalnie sterowanego manipulatora promu kosmicznego dla STS-67

Dowódca ładunku Tamara E. Jernigan podczas treningu

Dowódca ładunku Tamara E. Jernigan jest pokazana tutaj podczas ćwiczeń operowania systemem zdalnie sterowanego manipulatora promu kosmicznego dla STS-67. Znajduje się ona w Crew Compartment Trainer wewnątrz Shuttle Training Facility w Johnson Space Center.

NASA Photo ID: S94-40975

Czy wiesz, że...

Pensja astronauty w USA opiera się na skali płacy służby cywilnej. Astronauci klasyfikują się między GS12 zarabiającym $ 65 140 rocznie, a GS13 zarabiającym $ 100 701 rocznie.

Pytanie

Jeśli marzysz, aby pewnego dnia polecieć wahadłowcem kosmicznym, co możesz zrobić dzisiaj, aby przygotować się do aplikacji do programu astronautów?

Odpowiedź

Przyszli kosmonauci muszą przygotować się we wczesnym okresie życia w celu uzyskania referencji, aby zakwalifikować się do bycia astronautą. Dyplom akredytowanej uczelni jest koniecznością. Aby zostać przyjętym do akredytowanej uczelni, uczeń musi dobrze radzić sobie na zajęciach w szkole średniej i uzyskać dobry lub doskonały wynik na standaryzowanych testach, takich jak matura.