Astronomia

Kosmiczny Teleskop Hubble'a

Ciekawostka

Edwin Hubble
Edwin Hubble

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został nazwany po Edwinie Hubble'u, astronomie, którego wkład w astronomię obejmuje system klasyfikacji dla galaktyk i stałą Hubble'a. Stała Hubble'a określa zależność pomiędzy odległością galaktyki od Ziemi i prędkością z jaką galaktyka oddala się od Ziemi.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego

Kosmiczny Teleskop Hubble'a w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego

Na długo zanim człowiek wyruszył w kosmos, astronomowie pragnęli możliwości umieszczenia teleskopu w przestrzeni kosmicznej, znacznie powyżej przesłaniającej atmosfery ziemskiej. W 1962 roku komitet National Academy of Sciences zalecił opracowanie takiego właśnie teleskopu. W latach 1968 i 1972 wystrzelono satelity do obserwacji gwiazd. Satelity te dostarczyły podstaw, na których można było zbudować większy, mocniejszy teleskop umieszczony w kosmosie. Wraz z rozwojem promów kosmicznych nadeszła zdolność do dostarczania i serwisowania teleskopu kosmicznego. W roku 1973 NASA wybrała zespół naukowców, aby określić podstawowy projekt teleskopu, podczas gdy Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził finansowanie dla niego w 1977 roku. Konstrukcja i montaż teleskopu zostały ukończone w 1985 roku. Kosmiczny Teleskop Hubble'a miał zostać pierwotnie wystrzelony w 1986 roku, ale eksplozja wahadłowca kosmicznego Challenger opóźniła start do 24 kwietnia 1990. Kiedy już znalazł się na orbicie, defekt w zwierciadłach optycznych teleskopu uniemożliwił uzyskanie klarowności, na jaką naukowcy mieli nadzieję, kiedy oglądali zdjęcia dostarczone przez niego. W dniu 2 grudnia 1993 załoga z wahadłowca kosmicznego Endeavour zainstalowała urządzenia korekcyjne, które sprowadziły zdjęcia do wyraźnej ostrości.

Poprawione obrazy M100 z HST

Galaktyka spiralna M100 jest tutaj pokazana na zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a zarówno przed jego pierwszą misją serwisową, jak i po niej. Główne zwierciadło teleskopu nie ma właściwego kształtu, ale podczas pierwszej misji serwisowej astronauci zainstalowali specjalny system nazywany COSTAR, który koryguje deformacje powodowane przez zniekształcone zwierciadło.

Galaktyka spiralna M100 jest pokazana tutaj na zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, przez misją serwisową
Przed misją serwisową
Galaktyka spiralna M100 jest pokazana tutaj na zdjęciach wykonanych przez Kosmiczny Teleskop Hubble'a, po misji serwisowej
Po misji serwisowej
HST

Pierwsza misja serwisowa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

Ta fotografia została zrobiona podczas pierwszej misji serwisowej dla Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. Tutaj astronauta Story Musgrave znajduje się na końcu robotycznego ramienia wahadłowca kosmicznego Endeavour, aby mógł on dosięgnąć do wyposażenia w pobliżu górnej części teleskopu.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a został zaprojektowany, aby być regularnie serwisowany przez kosmonautów odwiedzających go w promie kosmicznym. Podczas pierwszej misji serwisowej astronauci wymienili panele słoneczne, zainstalowali specjalne urządzenie korygujące wadę w głównym zwierciadle, wymienili żyroskopy i magnetometry oraz uaktualnili komputer pokładowy. Wahadłowiec kosmiczny Discovery odwiedził Kosmiczny Teleskop Hubble'a dla jego drugiej misji serwisowej na początku 1997 roku.

Hubble ma dużo różnych przyrządów naukowych na pokładzie. Wśród narzędzi tych są dwie kamery, dwa spektrografy i czujniki naprowadzania. Hubble jest kontrolowany przez naukowców tu na Ziemi, którzy wykorzystują żyroskopy do mierzenia szybkości, z jaką porusza się teleskop. Gdy Hubble jest przekierowywany z jednego obiektu na drugi, porusza się bardzo, bardzo powoli. Inne żyroskopy pomagają utrzymać teleskop skierowany równomiernie na jego cel. Naukowcy komunikują się z nim za pomocą sygnałów radiowych. Hubble z kolei wysyła na Ziemię przez sygnały radiowe obrazy i dane, które zebrał. Dane z niego są przekazywane do Tracking and Data Relay Satellite (TDRS), który jest w orbicie geosynchronicznej nad Ziemią. Satelita ten przekazuje dane do terminala w White Sands w Nowym Meksyku. Terminal ten następnie wysyła informacje do innego satelity, który kolejno przesyła je do NASA w Goddard Space Flight Center w Greenbelt w Maryland. Wszelka komunikacja do Hubble'a musi podróżować z powrotem po tej samej ścieżce.

Rysunek Teleskopu Kosmicznego

Schemat Teleskopu Kosmicznego

Hubble posiada dwa panele słoneczne, z których każdy ma rozmiar 2,3 metra na 11,9 metra. Panele te przetwarzają światło słoneczne bezpośrednio na energię elektryczną, która następnie jest wykorzystywana do zasilania oprzyrządowania. Ukończenie jednej orbity wokół Ziemi zajmuje teleskopowi 96 minut. Hubble został zaprojektowany do pracy na orbicie przez piętnaście lat. Wahadłowiec kosmiczny i jego astronauci mają wykonywać misje serwisowe w trakcie życia teleskopu. Oprócz utrzymywania Hubble'a w płynnym działaniu, kosmonauci będą dołączać nowe oprzyrządowanie do dalszego zwiększania jego możliwości. Właśnie tego typu misja miała miejsce w lutym 1997, kiedy astronauci nie tylko zainstalowali nowe przyrządy, ale też wykonali naprawy izolacji, która chroni Hubble'a przed ekstremalnymi temperaturami w kosmosie.

Czy wiesz, że...

Niektóre z technologii stworzonych w budowie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a zostały zastosowane do poczynienia postępów w medycynie, chipach komputerowych i zapobieganiu przerwom w dostawie prądu.

Pytanie

Od kogo zależny jest Kosmiczny Teleskop Hubble'a dla dowolnych napraw jakich może potrzebować?

Odpowiedź

Kosmiczny Teleskop Hubble'a jest zależny od możliwości wahadłowca kosmicznego i jego astronautów dla dowolnych napraw lub regulacji jakich może potrzebować.

Wdrażanie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a
Wdrażanie Kosmicznego Teleskopu Hubble'a