Astronomia

Pas Asteroid

Ciekawostka

Asteroidy są często określane jako planetoidy lub planetki.

Gaspra

Asteroida Gaspra

Ten obraz został stworzony przez połączenie dwóch zdjęć wykonanych przez statek kosmiczny Galileo, kiedy przelatywał on obok Gaspry 29 października 1991. Gaspra, 951 odkryta asteroida (przez co jest określana w wielu naukowych publikacjach jako "951 Gaspra"), znajduje się w pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem.

Asteroida to skaliste ciało w przestrzeni kosmicznej, które może mieć jedynie dziesiątki czy setki metrów szerokości lub może osiągać szerokość setek czy tysięcy kilometrów. Uważane są one za resztki pozostałe po tworzeniu się układu słonecznego. Wiele planetoid orbituje wokół Słońca w regionie pomiędzy Marsem a Jowiszem. Ten "pas" asteroid podąża po nieco eliptycznej ścieżce, gdy orbituje on wokół Słońca w tym samym kierunku, co planety. Kompletna rewolucja wokół Słońca zajmuje czas od 3 do 6 lat ziemskich. Planetoida może zostać wyciągnięta ze swojej orbity przez przyciąganie grawitacyjne większego obiektu, takiego jak planeta. Gdy asteroida zostanie przechwycona przez przyciąganie grawitacyjne planety, może stać się jej satelitą. Astronomowie wysuwają teorie, że właśnie w taki sposób dwie satelity Marsa, Fobos i Deimos, zaczęły orbitować wokół tej planety. Asteroida jest także w stanie zderzyć się z planetą, w rezultacie czego dochodzi do utworzenia się krateru uderzeniowego. Niektórzy naukowcy uważają, że właśnie taka kolizja w okolicy półwyspu Jukatan w Meksyku, zapoczątkowała łańcuch wydarzeń, który doprowadził do wyginięcia dinozaurów tutaj na Ziemi. Astronomowie sądzą, że gdyby olbrzymia planeta, jaką jest Jowisz, nie wywierała siły grawitacyjnej na planetoidy w pasie, to planety wewnętrzne byłyby stale bombardowane przez duże asteroidy. Można powiedzieć, że obecność Jowisza zapewnia ochronę Merkuremu, Wenus, Ziemi i Marsowi przed wielokrotnymi kolizjami z planetoidami!

Fobos

Fobos

Deimos

Deimos

Czy wiesz, że...

Niektóre planetoidy mają swoje własne księżyce! Poniżej możesz zobaczyć zdjęcie asteroidy Ida wraz z jej maleńkim księżycem, o nazwie Daktyl, po prawej stronie. Zdjęcie to zostało wykonane przez statek kosmiczny NASA Galileo w 1993 roku.

Ida

Pytanie

Co powstrzymuje asteroidy w pasie przed odlatywaniem w kierunku Słońca i uderzaniem w wewnętrzne planety w tym procesie?

Odpowiedź

Podczas gdy Słońce przyciąga grawitacyjnie planetoidy do wewnątrz, to przyciąganie grawitacyjne Jowisza przyciąga je na zewnątrz. Ponieważ pas znajduje się bliżej Jowisza niż Słońca, to planeta ta wywiera większy wpływ na asteroidy. W rezultacie są one utrzymywane na orbicie z dala od planet wewnętrznych.