Astronomia

Merkury: Planeta Najbliżej Słońca ☿

Ciekawostka

Z powodu bardzo eliptycznej orbity i rotacji Merkurego, Słońce wydaje się tam chwilowo wschodzić, zachodzić oraz wschodzić ponownie, przed swoją podróżą na zachód po niebie. O zachodzie, Słońce wydaje się zachodzić, ponownie chwilowo wschodzić, a następnie znowu zachodzić.

Fakty

Średnia odległość od Słońca57,8 milionów km
Okres obiegu87,9 dni ziemskich
Okres obrotu58,6 dni ziemskich
Średnica równikowa4878 km
Przyciąganie grawitacyjne0,38 względem przyciągania Ziemi
Naturalne satelity0
Zdjęcie Merkurego w fałszywym kolorze

Powierzchnia Merkurego

Ten obraz Merkurego w fałszywym kolorze został stworzony przez połączenie wielu zdjęć wykonanych przez sondę Mariner 10, kiedy po raz pierwszy przeleciał on obok planety w marcu 1974. Powierzchnia Merkurego wygląda trochę jak ta na Księżycu, z gładkimi równinami lawy (zwanymi morzami na Księżycu) oraz wyżynami mającymi kratery. Jednak kontrast pomiędzy równinami i wyżynami jest mniej dramatyczny na Merkurym: równiny nie są tak ciemne jak na Księżycu i mają więcej kraterów.

Merkury ma rozmiar tylko około jednej trzeciej wielkości Ziemi. Jest mniejszy od wszystkich pozostałych planet. Znajduje się on bardzo blisko Słońca oraz praktycznie nie posiada atmosfery. Czynniki te przyczyniają się do faktu, że powierzchnia Merkurego ma największy zakres temperatur ze wszystkich planet i naturalnych satelitów w naszym układzie słonecznym. Temperatura powierzchni na stronie planety najbliższej w stosunku do Słońca osiąga 427 stopni Celsjusza, temperaturę wystarczająco wysoką, aby stopić cynę. Po stronie skierowanej w kierunku przeciwnym od Słońca, czyli stronie nocy, temperatura spada do -183 stopni Celsjusza. Naukowcy wykryli pole magnetyczne otaczające Merkurego, chociaż nie jest ono tak silne jak pole wokół Ziemi. Badacze teoretyzują, że pole planety istnieje dzięki zawierającemu żelazo jądru lub być może dzięki wiatrom słonecznym. Atmosfera Merkurego jest bardzo cienka oraz składa się z helu i sodu. Powierzchnia Merkurego została ukształtowana przez trzy procesy: tworzenie kraterów uderzeniowych, gdzie duże obiekty uderzały powierzchnię w rezultacie formując kratery, wulkanizm, gdzie lawa zalewała powierzchnię, oraz aktywność tektoniczną, gdzie skorupa planety przesuwała się w celu dostosowania się do planetarnego chłodzenia i kurczenia. Merkury nie posiada żadnych naturalnie występujących satelitów.

Czy wiesz, że...

4 miliardy lat temu asteroida o szerokości 100 kilometrów uderzyła Merkurego tworząc krater uderzeniowy, który ma 1300 kilometrów szerokości. Caloris Basin, jak nazywa się ten krater, mógłby pomieścić cały stan Teksas!

Caloris Basin na Merkurym
Caloris Basin na Merkurym
Caloris Basin na Merkurym

Pytanie

Jaka jest różnica w temperaturze powierzchni Merkurego, pomiędzy momentami kiedy jest ona zwrócona w kierunku Słońca oraz przeciwnym?

Odpowiedź

610 stopni Celsjusza.