Astronomia

Wenus: Bliźniacza Planeta Ziemi ♀

Ciekawostka

Wenus jest określana jako Gwiazda Wieczorna, ponieważ jest ona najjaśniejszą planetą, którą można obserwować z Ziemi. Jej gęsta pokrywa chmur jest doskonałym odbłyśnikiem światła słonecznego.

Fakty

Średnia odległość od Słońca108,2 milionów km
Okres obiegu224,7 dni ziemskich
Okres obrotu243 dni ziemskich
Średnica równikowa12 100 km
Przyciąganie grawitacyjne0,91 względem przyciągania Ziemi
Naturalne satelity0
Obraz powierzchni Wenus złożony z mozaiki zdjęć radarowych wykonanych przez Magellana

Obraz radarowy powierzchni Wenus

Widoczny powyżej obraz "powierzchni" Wenus jest złożony z mozaiki zdjęć radarowych wykonanych przez statek kosmiczny Magellan. Jest to obraz w "fałszywym kolorze", co oznacza, że naukowcy polecili komputerowi używać różnych kolorów dla różnych wysokości powierzchni. Niebieskie obszary pokazują gładkie powierzchnie lub możliwie powierzchnie, które są pokryte kurzem. Brązowe obszary reprezentują trudny teren.

Wenus i Ziemia są podobne pod względem rozmiaru, budowy i masy. Różnią się tym, że Wenus nie ma oceanów lub życia ludzkiego oraz jej temperatura podczas dnia osiąga 484 stopnie Celsjusza. Ta dzienna temperatura jest tak wysoka, że mogłaby stopić ołów. Gęsta atmosfera składa się z dwutlenku węgla i kwasu siarkowego, co przyczynia się do efektu cieplarnianego i zatrzymuje gorąco. Wenus obiega wokół Słońca po okrągłej orbicie raz na każde 225 dni ziemskich. Planeta obraca się powoli wokół swojej osi w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, co określane jest jako rotacja "wsteczna", ponieważ jest przeciwna niż w przypadku pozostałych siedmiu planet. Rotacja zajmuje 243 dni ziemskie, a zatem wenusjański dzień jest dłuższy niż wenusjański rok. Tak jak w przypadku innych planet wewnętrznych, powierzchnia Wenus została ukształtowana przez kratery uderzeniowe, aktywność tektoniczną oraz wulkany, co według naukowców nadal trwa. Uważa się, że aktywność wulkaniczna jest źródłem siarki znajdującej się w atmosferze. Wenus nie posiada żadnych naturalnie występujących satelitów.

Chmury na Wenus

Obraz Pioneer Venus chmur na Wenus

Jeśli spojrzysz na Wenus przez teleskop, możesz zobaczyć coś takiego, jak na obrazie powyżej. To zdjęcie, wykonane przez satelitę Pioneer Venus Orbiter, pokazuje grube chmury, które całkowicie przesłaniają powierzchnię planety pod nimi.

Czy wiesz, że...

Pomimo tego, że Merkury jest planetą najbliżej Słońca, to Wenus jest najgorętszą planetą ze względu na ogromny efekt cieplarniany, spowodowany przez gazy w jej atmosferze.

Pytanie

Gdybyś stał na Wenus, dlaczego Słońce wydawałoby się wchodzić na zachodzie, a zachodzić na wschodzie?

Odpowiedź

Wenus ma rotację wsteczną, co oznacza, że obraca się ona na własnej osi w kierunku przeciwnym od rotacji Ziemi. Sprawia to, że Słońce wschodzi na zachodzie i porusza się w kierunku wschodnim po niebie.