Astronomia

Ziemia: Wodna Planeta ⊕

Ciekawostka

Ziemia jest jedyną planetą wewnętrzną w naszym układzie słonecznym, która ma ciekłą wodę na swojej powierzchni. Siedemdziesiąt procent powierzchni jest pokryte oceanami, gdzie odbywa się proces fotosyntezy. Czyni to ocean głównym siedliskiem życia na Ziemi.

Fakty

Średnia odległość od Słońca152 miliony km
Okres obiegu365,26 dni ziemskich
Okres obrotu23,93 godziny
Średnica równikowa12 756 km
Przyciąganie grawitacyjne9,8 metra na sekundę na sekundę
Naturalne satelity1
Zdjęcie Ziemi zrobione z kosmosu

Ziemia z kosmosu

To zdjęcie Ziemi z kosmosu zostało zrobione z Apollo 10 podczas jego podróży na Księżyc w maju 1969. Brązowy obszar to Północny Meksyk i Południowa Kalifornia, w tym Kalifornia Dolna.

Niesamowita gazowa atmosfera Ziemi jest odpowiedzialna za uczynienie życia możliwym na tej trzeciej planecie od Słońca. Nasza atmosfera zawiera parę wodną, która pomaga w łagodzeniu naszych dziennych temperatur. Atmosfera ta zawiera 21% tlenu, który jest dla nas niezbędny do oddychania, 78% azotu i 0,9% argonu. Pozostałe 0,1% składa się z pary wodnej, dwutlenku węgla, neonu, metanu, kryptonu, helu, ksenonu, wodoru, podtlenku azotu, tlenku węgla, dwutlenku azotu, dwutlenku siarki i ozonu. Posiadanie tych późniejszych składników jest ważne, ponieważ pomagają one wchłaniać szkodliwe promieniowanie słoneczne, zanim może ono dotrzeć do powierzchni planety. Jeśli byłyby one obecne w większych ilościach, większość tych późniejszych składników byłaby trująca dla ludzi. Atmosfera chroni nas również przed meteorami. Dzięki tarciu wytwarzanemu pomiędzy meteorem i gazami atmosferycznymi, większość meteorów spala się przed uderzeniem w powierzchnię Ziemi jako meteoryt.

Huragan Bonnie widziany z kosmosu

Huragan Bonnie widziany z wahadłowca kosmicznego

Zdjęcie huraganu Bonnie wykonane przez astronautów wahadłowca kosmicznego Endeavour we wrześniu 1992.

NASA Photo ID: STS47-151-618

Ziemia obraca się na wyimaginowanej osi, która jest pochylona pod kątem 23,5 stopnia. Rotacja ta jest powodem występowania zmian dnia i nocy. Nachylenie determinuje nasze zmiany pór roku. Gdyby planeta nie była pochylona, przez cały czas mielibyśmy tę samą porę roku. Ziemia ma jądro ze stopionego stopu żelaza i niklu. Szybkie obracanie się planety wraz z ciekłym, gorącym, metalicznym rdzeniem powoduje, że Ziemię otacza pole magnetyczne. To pole magnetyczne wychwytuje naładowane cząsteczki, które są wyrzucane na Ziemię ze Słońca podczas aktywności wiatrów słonecznych. Kiedy te naładowane cząsteczki reagują z gazami w naszej atmosferze, gazy zaczynają świecić. Te świecące gazy, czyli zorze polarne, są widoczne na arktycznym i antarktycznym kole podbiegunowym. Tak jak w przypadku wszystkich planet wewnętrznych, na powierzchnię Ziemi oddziaływały wulkanizm, aktywność tektoniczna oraz w mniejszym stopniu uderzenia meteorytów. Ziemia posiada jednego naturalnie występującego satelitę, Księżyc.

Zorze polarne

Zorze polarne

Naturalne satelity

NazwaŚrednicaMasaOdległość od planety
Księżyc3 474 km7,35 x 1022 kg384 400 km

Czy wiesz, że...

Gdyby Ziemia była nieco bliżej do Słońca, to byłaby zbyt gorąca, aby podtrzymywać życie. Gdyby Ziemia była nieco dalej od Słońca, to byłaby zbyt zimna, aby podtrzymywać życie.

Pytanie

Co produkuje pole magnetyczne, które otacza Ziemię?

Odpowiedź

Szybkie wirowanie naszej planety wraz ze stopionym metalicznym jądrem produkuje pole magnetyczne Ziemi.