Astronomia

Droga Mleczna

Ciekawostka

Tylko trzy galaktyki poza Drogą Mleczną można zobaczyć nieuzbrojonym okiem tutaj z Ziemi. Osoby na półkuli północnej mogą zaobserwować Galaktykę Andromedy, podczas gdy ludzie na półkuli południowej mogą dostrzec Wielki Obłok Magellana i Mały Obłok Magellana.

Droga Mleczna w podczerwieni (mapa całego nieba IRAS)

Droga Mleczna

To zdjęcie pochodzi z obserwacji dokonanych przez satelitę COBE. COBE został wystrzelony przez NASA w listopadzie 1989. Został on zaprojektowany do badania promieniowania uważanego za pozostałość po wybuchu, który rozpoczął ekspansję wszechświata. W terminach naukowych, mierzył on rozproszone podczerwone i mikrofalowe promieniowanie tła.

Zdjęcie, które mamy na naszej stronie, jest obrazem Drogi Mlecznej w bliskiej podczerwieni. Pokazuje Drogę Mleczną z perspektywy na krawędzi, z północnym biegunem naszej galaktyki na górze, a biegunem południowym na dole. W długościach fal bliskiej podczerwieni, dominującym źródłem światła są gwiazdy w obrębie naszej galaktyki. Mimo że nasz układ słoneczny jest częścią Drogi Mlecznej, widok wygląda na odległy, ponieważ większość światła pochodzi z populacji gwiazd, które są bliżej galaktycznego centrum (duże wybrzuszenie w środkowej części dysku) niż nasze własne Słońce.

Nasze Słońce jest gwiazdą należącą do galaktyki nazwanej Drogą Mleczną. Jeśliby spojrzeć na Drogę Mleczną z góry, to wyglądałaby ona jak wielki wiatrak obracający się w przestrzeni kosmicznej. Nasza Galaktyka jest galaktyką spiralną, która uformowała się około 14 miliardów lat temu. W Drodze Mlecznej zawierają się gwiazdy, obłoki pyłu i gazu zwane mgławicami, planety oraz asteroidy. Gwiazdy, pył i gaz rozchodzą się od centrum Galaktyki tworząc długie spiralne ramiona. Droga Mleczna ma średnicę około 100 000 lat świetlnych. Nasz układ słoneczny znajduje się 26 000 lat świetlnych od środka Galaktyki. Wszystkie obiekty znajdujące się w Galaktyce krążą wokół jej centrum. Potrzeba 250 milionów lat, aby nasze Słońce wraz z Ziemią wykonało jeden obieg wokół centrum Drogi Mlecznej. Gwiazdy, które widzimy nad naszymi głowami każdej nocy, również są członkami Drogi Mlecznej.

Warto jest zauważyć, że astronomowie piszą "Galaktyka" z dużej litery, kiedy odnoszą się do naszej Drogi Mlecznej!

Satelita Cosmic Background Explorer

COBE (Cosmic Background Explorer)

COBE (Cosmic Background Explorer) został wystrzelony 18 listopada 1989. Jego misją było badanie mikrofalowego nieba w celu wykrycia promieniowania emitowanego przez Wielki Wybuch. Naukowcy są bardzo podekscytowani odnośnie informacji z tej sondy, ponieważ uważają, że właściwie zajrzała ona 15 miliardów lat wstecz! Podczas pomiarów nieba w mikrofalowych długościach fal, COBE przekazał dowody, które wspierają Teorię Wielkiego Wybuchu stworzenia wszechświata. Sądzi się, że to kosmologiczne zdarzenie wystąpiło około 15 miliardów lat temu.

Czy wiesz, że...

Badania używające mocnych radiowych i podczerwonych teleskopów wskazują na bardzo mocną siłę grawitacyjną pochodzącą z samego centrum Drogi Mlecznej. Teoretyzuje się, że znajduje się tam czarna dziura, która generuje tę siłę.

Pytanie

Jako jaki rodzaj galaktyki klasyfikowana jest Droga Mleczna?

Odpowiedź

Droga Mleczna jest klasyfikowana jako galaktyka spiralna.

Typowa galaktyka spiralna
NGC 2997, typowa galaktyka spiralna