Astronomia

Kwazary

Ciekawostka

Kwazary wydają więcej energii niż 100 normalnych galaktyk łącznie.

Kwazar w sercu galaktyki

Kwazar

Wielu astronomów sądzi, że kwazary są najbardziej odległymi obiektami jak dotąd odkrytymi we wszechświecie. Kwazary wydzielają ogromne ilości energii - mogą być one bilion razy jaśniejsze niż Słońce! Uważa się, że produkują one swoją energię z masywnych czarnych dziur, mieszczących się w centrum galaktyk, w których kwazary są zlokalizowane. Jako że kwazary są tak jasne, to zaślepiają one światło pochodzące z wszystkich innych gwiazd znajdujących się w tej samej galaktyce.

Pomimo ich jasności, z powodu ich wielkiej odległości od Ziemi, nie jesteśmy w stanie zobaczyć kwazarów gołym okiem. Energia z nich pochodząca potrzebuje miliardów lat, aby dotrzeć do ziemskiej atmosfery. Z tego powodu badania kwazarów mogą dostarczyć astronomom informacji na temat wczesnych etapów istnienia wszechświata.

Słowo kwazar, po angielsku "quasar", jest skrótem od "quasi-stellar radio source", co oznacza "obiekt gwiazdopodobny emitujący fale radiowe". Nazwa ta została nadana w latach 60 XX wieku, kiedy to kwazary po raz pierwszy zostały wykryte. Nazwa została zachowana do dziś, choć obecnie astronomowie wiedzą, że większość kwazarów jest słabymi emiterami radiowymi. Oprócz fal radiowych i światła widzialnego, emitują one również promienie ultrafioletowe, fale podczerwone, promienie rentgenowskie oraz promienie gamma. Większość z nich jest większa od naszego układu słonecznego. Kwazar ma średnio 1 kiloparsek szerokości.

Czy wiesz, że...

W jedną sekundę typowy kwazar wydziela wystarczającą energię, aby zaspokoić potrzeby energii elektrycznej Ziemi przez następny miliard lat.

Pytanie

Jaka jest średnia szerokość obiektu gwiazdopodobnego emitującego fale radiowe?

Odpowiedź

Kwazar ma średnio 1 kiloparsek szerokości.